Erkan Özgen

Özgen (1971, Mardin), 2017’den bu yana Loading’in kurucu ve yürütücülüğünü üstlenmektedir.

Diyarbakır’da yaşayıp üretmeye devam eden sanatçı, video tabanlı montaj üzerine çalışmakta olup, yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katıldı. 2003 yılında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde “Göz Teması” sergisinin küratörlüğünü yaptı. Özgen 2005 yılında İsveç’in Malmö kentindeki Rooseum Çağdaş Sanat Merkezi’nde Uluslararası Sanatçı Stüdyosu Programına katıldı.

Aynı yıl İsviçre’de Kunstmuseum Thun’da “Prix Meuly” ile ödüllendirildi. 2008’de Barselona, ​​Mataró’daki Yaratma ve Çağdaş Düşünce Merkezi’nde Can Xalant değişim programına katıldı. Özgen, 2016 yılında Suomenlinna’daki PM / HIAP Safe Haven Helsinki rezidans programına katıldı. Harikalar Diyarı filmi ile “Polarize! Vizyon Savaştır / Barıştır ” ödülüne layık görüldü. 2016 ve 2017 yılları arasında Luciano Benetton adında İmago Mundi Kürt Çağdaş Sanatçıları adına  “In-Between Worlds” koleksiyonunun küratörlüğünü yaptı.

2018’de Han Nefkens Vakfı tarafından yapılan Barselona’daki Fundació Antoni Tàpies’de ilk Avrupa kişisel sergisini açtı. Monography Giving Voices, Hilde Teerlinck tarafından düzenlenmiş ve  Berlin’de Sternberg Press’te yayınlanmıştır. Özgen’in, çalışmaları,  Tate Modern, Louisiana Modern Sanat Müzesi, Pinakothek der Moderne, Seoul Museum of Art, Cleveland Triennial for Contemporary Art, Manifesta Palermo gibi dünya çapında birçok müze, sanat kurumu ve bienalde sergilenmiştir. Ayrıca Beyrut, Şam, Diyarbakır, Enschede, Hartum ve Taipei’de birçok atölyeye katıldı. Özgen, Türkiye’de ve yurt dışında çağdaş sanat dersleri vermiş ve çeşitli ekolojik girişimleri desteklemek için aktivist olarak çalışmıştır. 2017 yılında Diyarbakır’da kurulan Loading Independent Art Space’in kurucularındandır.

İstanbul Bienali Üretim ve Araştırma Programı 2018-2019 danışma kurulu üyeliği yaptı.