Hakkımızda

Loading, Diyarbakır’da yaşayan ve üreten sanatçılar Cengiz Tekin ve Erkan Özgen’in girişimleriyle, kentin 2000’li yılların ilk çeyreğinde başlayan güncel sanat pratiklerini, özellikle genç sanatçılar ve sanatçı adaylarının yararlanabilecekleri kar amacı gütmeyen bir güncel sanat mekânı olarak kuruldu.

Güncel sanatın içinde kendi tavrıyla var olacağı bir oluşum başlatmak isteğiyle yola çıkan Loading Bağımsız Sanat Mekânı yerleşik bir yapının parçası olmak yerine, var olan sanat ortamından beslenen aynı zamanda kendi söylemini geliştirip bu ortama yeni bir görüş alanı sunan bağımsız bir yapı olarak 2017 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Diyarbakır ve çevresinde yaşayan sanatçıların ve sanat takipçilerinin düşünce, üretim, proje ve sergileme süreçlerinde olanak ve motivasyon sağlamak ve Diyarbakır’da, uluslararası çağdaş sanat pratiklerini bireylere daha ulaşılabilir kılmak için çalışır.

Loading, çalışmalarını üretmek, deneyimlemek, sergilemek, tartışmak ve kendi süreçlerini kolektif olarak şekillendirmek isteyen sanatçılara yönelik açık bir mekandır. Bu bağlamda, yaratıcı alanlarda, ticari kaygılara ve kısıtlamalara bağlı kalmaksızın, atölyeler, sanatçı ve küratör söyleşileri, video ve film gösterimleri, sergiler ve mekansal deneyler üzerinden diyaloğu ve etkileşimi destekleyen, katılımcı  ve süreç odaklı çalışmayı destekle ve uluslararası sanat kurumlarıyla iş birliğine açık bir sanat politikasına önem vermektedir.

Erkan Özgen- Kurucu ve Yürütücü

Özgen (1971, Mardin), 2017’den bu yana Loading’in kurucu ve yürütücülüğünü üstlenmektedir.

Diyarbakır’da yaşayıp üretmeye devam eden sanatçı, video tabanlı montaj üzerine çalışmakta olup, yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katıldı. 2003 yılında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde “Göz Teması” sergisinin küratörlüğünü yaptı. Özgen 2005 yılında İsveç’in Malmö kentindeki Rooseum Çağdaş Sanat Merkezi’nde Uluslararası Sanatçı Stüdyosu Programına katıldı.

Aynı yıl İsviçre’de Kunstmuseum Thun’da “Prix Meuly” ile ödüllendirildi. 2008’de Barselona, ​​Mataró’daki Yaratma ve Çağdaş Düşünce Merkezi’nde Can Xalant değişim programına katıldı. Özgen, 2016 yılında Suomenlinna’daki PM / HIAP Safe Haven Helsinki rezidans programına katıldı. Harikalar Diyarı filmi ile “Polarize! Vizyon Savaştır / Barıştır ” ödülüne layık görüldü. 2016 ve 2017 yılları arasında Luciano Benetton adında İmago Mundi Kürt Çağdaş Sanatçıları adına  “In-Between Worlds” koleksiyonunun küratörlüğünü yaptı.

2018’de Han Nefkens Vakfı tarafından yapılan Barselona’daki Fundació Antoni Tàpies’de ilk Avrupa kişisel sergisini açtı. Monography Giving Voices, Hilde Teerlinck tarafından düzenlenmiş ve  Berlin’de Sternberg Press’te yayınlanmıştır. Özgen’in, çalışmaları,  Tate Modern, Louisiana Modern Sanat Müzesi, Pinakothek der Moderne, Seoul Museum of Art, Cleveland Triennial for Contemporary Art, Manifesta Palermo gibi dünya çapında birçok müze, sanat kurumu ve bienalde sergilenmiştir. Ayrıca Beyrut, Şam, Diyarbakır, Enschede, Hartum ve Taipei’de birçok atölyeye katıldı. Özgen, Türkiye’de ve yurt dışında çağdaş sanat dersleri vermiş ve çeşitli ekolojik girişimleri desteklemek için aktivist olarak çalışmıştır. 2017 yılında Diyarbakır’da kurulan Loading Independent Art Space’in kurucularındandır.

İstanbul Bienali Üretim ve Araştırma Programı 2018-2019 danışma kurulu üyeliği yaptı.

Cengiz Tekin– Kurucu ve Yürütücü

Tekin (1977, Diyarbakır), 2017’den bu yana Loading’in kurucu ve yürütücülüğünü üstlenmektedir.

Diyarbakır’da yaşayıp üretmeye devam eden sanatçı, fotoğraf ve video çalışmalarında genellikle toplumsal yaşamın kök salmış gelenek, aile, inanç gibi unsurlarını ele alırken yaşadığı coğrafyanın gündemine işaret eder. Belgelemekten ziyade, ironik bir yaklaşımla ele aldığı sıradan görüntüleri, ima edilen rutini aksaklığa uğratan, tekinsiz formlarda sunar. Sanatçının çalışmaları İtalya, Yunanistan, Şili, Amerika, Almanya, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Brezilya ve dünyanın pekçok yerinde sergilendi ve pekçok bienalde gösterildi. Çalışmaları arasında; 4. Mardin Bienali (2018), 2. Akdeniz Bienali (İsrail ,2013), 7. Santiago Video ve Yeni Medya Bienali, (Şili 2005), “Serbest Kick”, Ağırlama Bölgesi, 9. İstanbul Bienali (2005) ve “ Sev ya da Bırak ”, 5. Cetinje Bienali (Karadağ, 2004)’da sergilendi. Kişisel Sergileri; “Gökyüzündeki Duvar”, Atelier Marvy (İzmir, 2018), “Cennetten Hemen Önce”, PİLOT (İstanbul, 2016), Dahili Mevzular, PİLOT (İstanbul, 2013), Orjinal Mesaj, (Şener Özmen ile) Outlet Galeri (İstanbul, 2009). Sanatçının katıldığı çok sayıdaki grup sergilerinden bazıları; “Play and Rewind” Katonah Museum of Art (NY, Amerika 2018), “Uluslararası Sanatçı Filmleri” Istanbul Modern, (Istanbul, 2017), “When Home Won’t Let You Stay” Dieangewandte (Viyana, 2016), “Radical Atoms” Ars Electronica, (Linz, 2016), “İstanbul. Tutku, Neşe, Öfke” MAXXI (Roma, 2015), ” Her tercih diğer ihtimaller için bir dışlamadır”, SALT Beyoğlu (Istanbul, 2015), “Political Art and Resistance in Turkey” nGbK (Berlin, 2015), “Signs Taken in Wonder” MAK Museum (Viyana, 2013), “Beautiful Game” Ljubljana City Art Gallery, (Slovenya, 2012), “East by South West” Galerie Krinzinger, (Viyana, 2011), “İkinci Sergi” ARTER, (Istanbul, 2010), “Fantasy and Island” FRAC Corse, (Fransa, 2010), “Not Easy to Save the World in 90 Days” TANAS, (Berlin, 2009), “What About Power Relations?” Vzigalica Gallery of City Museum of Ljubljana, (Slovenya, 2008)

Dicle Beştaş- Program Koordinatörü

Beştaş (1993, Diyarbakır), 2019’dan bu yana Loading’in programlar koordinatörlüğünü üstlenmektedir.Diyarbakır’da yaşayıp çalışam Beştaş, Diyarbakır’da ve İstanbul’da farklı grup sergilerinin küratörlüğünü ve koordinatörlüğünü üstlendi. Meslek olarak icra ettiği mimarlık pratiğini disiplinler arası alanda gerçekleştirir ve paraküratöryel metodları dener. Küratöryel süreçlerinde, geleneksel sergilemenin varsayılan küratöryal formatına direnen, ortak bir söylem alanı oluşturan, okuma grupları, geçici topluluklar, dinleyiciler ve proje boyunca programlanmış toplantılarla çok yönlü bir diyalog ortamı oluşturur.

+