Joseph Beuys’un Gölgesinde

Küratör: Dicle Beştaş

Proje, geçen yüzyılın en çok tartışmalı ve ayrıcalıklı sanatçılarından Joseph Beuys’un 100. doğum yılında, günümüz sanatına etkilerini araştırmayı, sonuçlarından web arşivi ve katılımcıların çalışmalarından bir grup sergisi oluşturmayı amaçlarken Beuys’un “Sınırları Genişletilmiş Sanat Kavramı” olarak tanımladığı yapının genişleme potansiyelini, performans sanatı bağlamında araştırma ve anlama çabasını hedefledi.

2021 yılının kasım ayında başlattığımız akademisyen ve sanatçı Prof. Dr. Tayfun Erdoğmuş yürütücülüğünde sınırlı sayıda katılımcı ile bir dizi kapalı atölye halinde gerçekleşen “Joseph Beuys’un Gölgesinde” Beuys’un “Sınırları Genişletilmiş Sanat Kavramı” olarak tanımladığı yapının genişleme potansiyelini performans sanatı bağlamında araştırma ve anlama çabasını amaçladı. Atölye bir açık çağrı ile izleyiciye sunuldu ve başvuran tüm katılımcıların atölyeye katılması desteklendi. Atölyelerin nihayetinde katılımcı sanatçıların atölye eskizleri ve fikirleri Loading yürütücüleri Erkan Özgen, Cengiz Tekin ve atölye yürütücüsü Tayfun Erdoğmuş’un danışmanlığında sergiye hazırlandı.  Serginin yerleştirilmesi de atölyenin atmosferine uygun olarak “doğrudan demokratik” bir yöntemle steril bir sergi mekanı olmayan Loading’ten parazitlenerek oluştu. Loading’in programcısı Dicle Beştaş’ın küratörlüğündeki sergi Loading mekanının mutfağına, seminer odasına, kütüphanesine ve balkonuna yerleşti. Katılımcılarının atölye çıktılarını, yarı çevrimiçi yarı fiziksel olarak gerçekleşen bu karşılaşma ortamınından edindiğimiz deneyimler sergi ve sergi kitapçığıyla birlikte izleyicilerle paylaşıldı.

Joseph Beuys, çalışmalarıyla hümanizma, sosyal felsefe, antroposofi ve ekoloji bağlantılı kavramları ele alan bir performans sanatçısı, heykeltıraş, yerleştirme sanatçısı, sanat kuramcısı, grafiker, sanat eğitmeni ve politikacıdır. Ona göre toplumsal dönüşüm her bireyin yaratıcı katılımı ve doğrudan demokrasi yoluyla mümkün olabilir. Her insanın yeteneği ve üretim potansiyeli “Sosyal Heykel” olarak toplumsal organizmanın doğal parçasıdır. 1960’lı yılların ortalarından itibaren toplumsal ve politik yaşamı dönüştürmek üzere kışkırtıcı konuşmalar, aksiyonlar gerçekleştirir.

Etkinlik Programı

1 Kasım, 2022
10 - 14:00
Kapalı atölyeler
1 Temmuz, 2022
15 - 16:00
Sergi danışmanlık görüşmeleri
24 Eylül, 2022
15 - 17:00
Sergi açılışı ve eleştirel sergi turu
30 Kasım, 2022
19 - 20:00
Atölye faaliyet sunumu ve kitap konuşması

Tarih

1 Kasım, 2022
10:00

Konum

Çevrimiçi Etkinlik
Bilgisayar, tablet ve telefon ile online bağlanın
Loading
Kooperatifler mah., Cahit Sıtkı Tarancı Sk. No:3, 21100 Yenişehir/Diyarbakır
YOL TARİFİ AL