Joseph Beuys’un Gölgesinde: Atölye sürecinden bir sunum

Küratör: Dicle Beştaş

2021 yılının Kasım ayında yarı çevrimiçi yarı Loading mekanında katılımcılarla interaktif olarak başlayan Tayfun Erdoğmuş yürütücülüğünde, sınırlı sayıda katılımcı ile bir dizi kapalı atölye halinde gerçekleşen “Joseph Beuys’un Gölgesinde” atölye sürecinin sunum sergisi.

Proje, geçen yüzyılın en çok tartışmalı ve ayrıcalıklı sanatçılarından Joseph Beuys’un 100. doğum yılında, günümüz sanatına etkilerini araştırmayı, sonuçlarından web arşivi ve katılımcıların çalışmalarından bir grup sergisi oluşturmayı hedeflerken ve Beuys’un “Sınırları Genişletilmiş Sanat Kavramı” olarak tanımladığı yapının genişleme potansiyelini performans sanatı bağlamında araştırma ve anlama çabasını ihtiva ediyordu.

Atölye bir açık çağrı ile izleyiciye sunuldu ve başvuran tüm katılımcıların atölyeye katılması desteklendi. Atölyelerin nihayetinde katılımcı sanatçıların atölye eskizleri ve fikirleri Loading yürütücüleri Erkan Özgen, Cengiz Tekin ve atölye yürütücüsü Tayfun Erdoğmuş’un danışmanlığında sergiye hazırlandı. Serginin yerleştirilmesi de atölyenin atmosferine uygun olarak “doğrudan demokratik” bir yöntemle steril bir sergi mekanı olmayan Loading’ten parazitlenerek oluştu. Loading’in programcısı Dicle Beştaş’ın küratörlüğündeki sergi mekanının mutfağına, seminer odasına, kütüphanesine ve balkonuna yerleşti.

Katılımcı sanatçılar: Nesrin Aslan Ademhan Pınar Süer Alpkaya Ümit Alptekin Adem Bulut Begüm Çalımlı Senan Doğan Dağdeviren Ejder Demirel Volkan Demirel Esra Dündar Delal Eken Şirin Nergis Elif Özergin Eylem Sayın Bawer Ulaş Nurullah Yılmaz

Joseph Beuys, çalışmalarıyla hümanizma, sosyal felsefe, antroposofi ve ekoloji bağlantılı kavramları ele alan bir performans sanatçısı, heykeltıraş, yerleştirme sanatçısı, sanat kuramcısı, grafiker, sanat eğitmeni ve politikacıdır. Ona göre toplumsal dönüşüm her bireyin yaratıcı katılımı ve doğrudan demokrasi yoluyla mümkün olabilir. Her insanın yeteneği ve üretim potansiyeli “Sosyal Heykel” olarak toplumsal organizmanın doğal parçasıdır. 1960’lı yılların ortalarından itibaren toplumsal ve politik yaşamı dönüştürmek üzere kışkırtıcı konuşmalar, aksiyonlar gerçekleştirir.

Etkinlik Programı

24 Eylül, 2022
13 - 13:30
Açılış konuşması
15 - 16:30
Sergi Turu: İlker Cihan Biner ve Dicle Beştaş

Tarih

24 Eylül, 2022
10:00

İşbirliği

Konum

Loading
Kooperatifler mah., Cahit Sıtkı Tarancı Sk. No:3, 21100 Yenişehir/Diyarbakır
YOL TARİFİ AL
Çevrimiçi Etkinlik
Bilgisayar, tablet ve telefon ile online bağlanın